„Dan ružičastih majica“

Milijuni mladih ljudi u cijelom svijetu obilježavaju i ove godine Međunarodni dan prevencije
međuvršnjačkog nasilja u školama- „Dan ružičastih majica“ izvorno „Pink Shirt Day“, a obilježava se posljednje srijede u veljači. Sve je počelo 2007. godine kada je dječak u Kanadi, došavši u školu u ružičastoj majici, bio izložen vršnjačkom nasilju u školi. Ispostavilo se da je majicu nosio kao znak podrške svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke.

Njegovi školski prijatelji odlučili su podići svoj glas protiv nasilnika i pokazati solidarnost sa zlostavljanim dječakom tako što su se sutradan svi u školi pojavili u ružičastim majicama. Inicijativa je krenula od dva 17-godišnja učenika, koji su otiskali prvih 50 ružičastih majica i dijelili ih učenicima u školi. Od tada, ružičasta majica je postala simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama. Njihov pokret došao je i do popularne američke televizijske voditeljice i komičarke Ellen DeGeneres, a ubrzo su mu se priključile i druge škole koje su također odlučile obilježavati Dan ružičastih majica, koji je postao najpoznatiji program prevencije međuvršnjačkog nasilja. U Bosni i Hercegovini se ovaj dan obilježava od 2016. godine. Nasilje, bilo kojeg oblika, nema opravdanje i zato ćemo sutra svi obući ružičaste majice ili neki ružičasti detalj i pridružiti se borbi protiv međuvršnjačkog nasilja. Nasilje nije cool!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)